Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko ostrov Thassos

Na řadu přichází řecký ostrov – Thassos. Na tomto nejseverněji položeném ostrově v Egejském moři můžete poznat typicky řeckou krajinu, povrch ostrova je totiž hornatý, poměrně hodně členitý a pokrytý borovými a olivovými háji. Thassos je tak jakýmsi zeleným rájem na zemi. Pobřeží dlouhé přibližně 100 kilometrů lemují nádherné jak písčité, tak oblázkové pláže, které jsou jako vystřižené ze známých filmů o pirátech. Křišťálová voda je v Řecku samozřejmostí. Dovolená na Thassosu, dovolená na Zakynthosu nebo na Lefkadě, je to jedno, proti čistotě moře nelze na ani jednom ostrově namítnout vůbec nic.

Zkrátka dovolená na Thassosu má rozhodně předpoklady k tomu, aby se stala jedním velkým nezapomenutelným zážitkem. A jak je na tom cenově? Ostrov je dostupnější, než si možná myslíte…

Pozor: výše uvedený zájezd je s autobusovou dopravou, letecké zájezdy jsou aktuálně nabízeny od 7 191 Kč (nabídky leteckých zájezdů zde).

thassos řecko

Idylická atmosféra v hlavním městě
autor: ronsaunders48, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Pokud vás ze sluníčka rozbolí hlava, můžete se v klidu skrýt do pohodlí stínu, které na ostrově nabízí smíšené lesy. Vzduch na Thassu je také provoněn vůněmi bylinek, tolik typickými pro tento kraj – tymiánem, oregánem a rozmarýnem. Jejich důležitost pro řeckou kuchyni určitě poznáte, pokud se rozhodnete ochutnat typicky řecké pokrmy. Ty pak můžete zapít vínem, které je vedle mramoru tím nejdůležitějším vývozním artiklem ostrova.

 

Ostrov Thassos

Thassos, rozlohou zhruba o pětinu menší, než je další řecký ostrov Samos, se díky množství lesů a vláhy může pyšnit přezdívkami, jako je „Egejský ráj“ či „Smaragd Egejského moře“. Pravost těchto přízvisek si jistě nezbývá než ověřit nádhernou dovolenou přímo zde. Tento severní ostrov pro vás bude ideální, i pokud hledáte místa, kde stěží narazíte na češtinu na každém kroku. Pocitu privátní dovolené jistě nahrává i fakt, že Thassos má přibližně o polovinu méně obyvatel, než další řecký ostrov Kós. Pokud by vás naopak omrzela izolovaná dovolená, není díky severní poloze ostrova problém půjčit si auto a podniknout delší výlet buď po řecké pevnině (např. Chalkidiki), nebo dokonce do sousedního Bulharska.

Památky a stručná historie ostrova

Thassos je místo doslova propletené historií. Ostrov je totiž domovem bájných Sirén, na které při svém putování narazil i řecký hrdina Odysseus a které svým zpěvem způsobily ztroskotání nejedné lodi. V mytologii můžeme najít i další příběhy spojené s ostrovem, princ Thassos se zde usadil během pátrání po své sestře Európě, kterou unesl sám bůh Zeus, když na sebe vzal podobu býka. Thassos byl kolonizován již v sedmém století před naším letopočtem a vzkvétal především díky těžbě zlata a mramoru, který se tady těží dodnes, a také díky pěstování oliv a vinné révy. Stejně jako řada dalších ostrovů se i Thassos připojil k řeckému státu v roce 1912.

Dnes zde můžeme najít kamenné divadlo z dob antiky, chrám boha Apollóna a nebo historické tržiště Agora. Poučení o kultuře a tradicích získáme v Lidovém muzeu, ve vesničce Theologos, situované jižně od hlavního města Limenas.

Letoviska na Thassosu

Středoevropští turisté každoročně míří především do lokalit:

 • Astris (jižní cíp ostrova)
 • Chrissi Ammoudia (nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější letovisko na ostrově, nabídka zájezdů do Chrissi Ammoudia)
 • Mykrammos (písčité pláže vzdálené zhruba dva kilometry od hlavního města)
 • Pachis (nejsevernější pláž, písčitá s barem a hudbou)
 • Potos (přístav, jedno z největších měst ostrova a zároveň velmi živé místo)
 • Limenas (=Thassos) (typické řecké přímořské město, odkud pravidelně jezdí trajekty na pevninu, na své si zde přijdou i milovníci nočního života)

Toto není zdaleka všechno. Na ostrově je celá řada dalších, menších a méně známějších lokalit.

thassos

Odjezd z Thassosu trajektem
autor: ronsaunders48, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Doprava na Thassos

Ostrov Thassos nemá vlastní letiště, tudíž je potřeba počítat s o maličko obtížnějším cestováním, které ale vynahradí ticho bez přistávajících letadel. Doprava z pevniny je zajištěna pravidelnými lodními i trajektovými linkami z přístavu Kavala, právě v pevninském Kavale je letiště.

Doprava na samotném ostrově je dnešnímu člověku zdraví prospěšná. Nejlépe se zde dá pohybovat pěšky a na kole, pro pohodlnější není samozřejmě problém využít automobilové dopravy. Ostrov lze díky jeho velikosti projet autem během jediného dne a poznat tak všechny pláže, které tato egejská perla nabízí.

Pláže na Thassosu

Ostrůvek si i přes vysokou oblíbenost u turistů z celého světa zachovává svůj intimní charakter. Oproti dalším řeckým ostrovům nabízí Thassos spíše písčité pláže, což jsitě ocení i rodiny s malými dětmi.

  • Alyki (pláž s bílým pískem, průzračnou vodou, která je jednou z nejoblíbenějších pláží celého ostrova)
  • Astris (taktéž písčitá pláž vhodná pro milovníky vodních sportů díky svému svahovitému vstupu do vody)
thassos dovolená

Pláž Golden na ostrově Thassos, Řecko
autor: ronsaunders48, flickr.com, CC BY-SA 2.0

 • Metalia (zlatá písčitá pláž vhodná pro rodiny s dětmi díky mírnému sklonu mořského dna)
 • Livadi (pláž vhodná pro kempování)
 • Paradise (jak sám název napovídá, jedná se o jednu z nekrásnějších a nejoblíbenějších pláží na celém Thassu)

Vyjmenované jsou pouze ty nejvyhledávanější lokality.

Dovolená na Thassosu

Tento ostrov nabízí ideální příležitost ke skloubení lenošení na pláži a aktivního odpočinku v podobě vodních sportů, cestování a cykloturistiky. Díky velikosti ostrova není problém za dobu Vaší dovolené propátrat celý ostrov, ani vydat se za dobrodružstvími ještě dál. Prostě a jednoduše, tady si dozajista užijete letní pohodu a načerpáte síly na další rok 🙂

Budeme-li se bavit o výběru konkrétních zájezdů, jednoznačně doporučuji na využít služeb velkých portálů: Invia, Travel Portal a Dovolena, kde má člověk v hlavně v letních měsících největších a hlavně aktualizovaný výběr.

Pokud vybíráte last minute zájezdy, dbejte na to, aby Vás cestovka, potažmo online prodejce neoklamal, píšu o tom na stránce Řecko last minute zájezdy a také na Thassos last minute.

Počasí na ostrově Thassos

Průměrná letní teplota se na ostrově pohybuje kolem příjemných 34°C, což je ideální pro dokonale strávenou dovolenou.

The location could not be found.

Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen a první polovina září

Vedlejší sezóna: květen a druhá polovina září

Detailní přehled o počasí na Thassosu v Řecku.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno