Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko Chalkidiki

Stovky kilometrů pláží na dlouhých pobřežích, spousta zeleně a barevných květin i atmosféra mytologie a bájných příběhů, to vše je poloostrov Chalkidiki. Jeho specifický tvar připomíná ruku a jeho výběžky Kassandra, Sithonia a Athos evokují tři zdvižené prsty mířící do Egejského moře. I tento neobvyklý tvar má v Řecku samozřejmě své mytologické vysvětlení. Mělo tak jít o tři hroty trojzubce boha Poseidona, který bojoval s Titány.

Na památku si na Chalkidiki můžete koupit tradiční vějíře, keramiku, obrazy a dřevěné výrobky. Další místní nabídka láká ke koupi pochutin, zejména mléčné výrobky z kozího sýra, med a marmelády, olivový olej či alkoholických nápojů anýzového Ouza a Tsipouro.

Ano, pokud hledáte levné zájezdy do Řecka, pak ty nejlevnější jsou právě na Chalkidiki.

Poloostrov Chalkidiki – zajímavosti

Chalkidiki na mapě najdeme na jihovýchodě Balkánu v kraji Střední Makedonie. V celém tomto kraji je rozeseto bezpočet kulturních památek a antických nalezišť. Za zmínku jistě stojí fakt, že se na výběžku Athos rozprostírá mnišský stát „Svatá Hora“, který tvoří dvacet mužských klášterů. Podle legendy se tu objevila Panna Marie, území prohlásila za svaté a zakázala vstup ženám.  Tento zákaz se dodržuje již přes 1000 let a platí i v dnešní době. Jde tak o jediné místo v Řecku, kam nemají ženy přístup.

chalkidiki řecko

Při západu slunce na pláži, Chalkidiki
autor: Tilemahos Efthimiadis, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Další dva poloostrovy jsou volně přístupné a turisticky velmi oblíbené, zejména pak Kassandra u mladých lidí, kteří využívají i široko nabídku barů a diskoték. Soukromí, klid a přírodní krásy a odlehlé pláže naopak naleznete spíše na prostředním výběžku Sithonii.

Chalkidiki Polygros a Thessaloniki

Hlavní město Chalkidiki Polygros a leží uvnitř poloostrova. Toto malebné městečko nabízí řadu restaurací se specialitami, archeologické muzeum, stinné parky i výhled po okolí.  Za zvážení jistě stojí i nabídka na celodenní výlet lodí kolem sídla mnišského státu. Centrum Makedonie je i pro českou historii významná Soluň (Thessaloniki). Tady najdeme bílou věž, součást opevnění města, byzantské kostely, vítězný oblouk i stavby, kdy toto území spadalo pod nadvládu římského impéria. K odpočinku po procházce městem jistě využijete i řadu kaváren a restaurací podél pobřeží.

Letoviska na Chalkidiki

České cestovní kanceláře nabízí většinou zájezdy do těchto letovisek:

Afitos leží na severovýchodním pobřeží poloostrůvka Kassandra. Místní tradice patří k nejstarším na Chalkidiki. Ubytovat se můžete v místních hotelích a penzionech.

Gerakini je letovisko ležící mezi Kassandrou a Sithonií. Tento resort patří mezi ty klidnější, proto je vhodnější pro rodiny s dětmi. I místní hotely, penziony a bungalovy nabízí služby upravené pro potřeby dětí. Navíc zde často přes léto vypomáhá i český personál, tudíž mizí i jazykové bariéry. Místo diskoték zde hledejte spíše řecké večírky, kde hraje místní typická hudba, a dlouhé procházky po plážích.

Hanioti nalezneme na jihovýchodě Kassandry. Tato vesnička je jako stvořená pro opravdový odpočinek bez hluků a stresů velkoměsta. Romantické prostředí láká k procházkám po pláži při východu slunce a místní hospůdky zase k večeřím, když slunce zapadá.

Ouranoupolis v překladu „Nebeské město“ je ve skutečnosti spíše vesničkou. Nachází se na poloostrově Athos a je posledním místem, kam se běžný turista dostane, dále už začíná zákaz vstupu ženám a i vstup pro muže obsahuje hodně byrokracie a řadu žádostí dlouho před samotnou dovolenou. Odsud vyplouvá i výletní loď na zhruba tříhodinovou vyjížďku kolem poloostrova.

Doprava na Chalkidiki

Dovolená na Chalkidiki lze rezervovat buď s autobusovou nebo leteckou dopravou. V Soluni je mezinárodní letiště Chalkidiki, oficiální anglický název Thessaloniki International Airport „Makedonia“ (nebo chcete-li řecky Διεθνής Κρατικός Αερολιμένας Θεσσαλονίκης «Μακεδονία») s kódem SGK.

Na samotném poloostrově se nabízí chodit pěšky a jezdit na kole, stejně jako na řadě řeckých ostrovů (Thassos, Kos či Samos). Poznáte tak nejlépe krásy a kouzlo zdejší přírody. Dále je samozřejmě možné pohybovat se autem, autobusem nebo si vypůjčit motorku pro projížďku v serpentýnách. Jedinečná nabídka výletu na koni se vyjímá mezi klasickou nabídkou.

chalkidiki dovolená

jedna z mnoha pláží na Chalkidiki, Řecko
autor: GOC53, flickr.com, CC BY 2.0

Chalkidiki – pláže a koupání

Místní pláže jsou obecně považovány za ty nejkvalitnější v Řecku, což dokazuje fakt, že nejedna pláž byla oceněna Evropskou unií modrou vlajkou (pláže se stejným oceněním najdeme ale i na dalších řeckých ostrovech, třeba na Zakynthosu, hodně jich je i v Turecku: např. letovisko Belek nebo Alanya, pár jich najdete i v Tunisku: např. Hammamet nebo Mahdia). Na výběr máte jak rušné a životem kypící pláže, tak i ty klidnější a odlehlejší

  • Afitos (malé, klidné a útulné pláže s pozvolným vstupem do vody, která zde při měření teploty dosahuje průměrně nejvyšších hodnot, více na stránce teplota moře v Řecku)
  • Gerakini (písečná pláž s krásně modrou vodou a s nabídkou vodních sportů. Občas zde narazíme na vodní ježky, proto je vhodné nazout koupací obuv)
  • Posidi (kemp s písčitou pláží)
  • Sarti (dlouhé pláže s pozvolným svahem, proto je ideální pro rodiny s malými dětmi)
  • Porto Carras (pláže při hotelovém komplexu oceněné modrou vlajkou EU. Nabízí k pronajmutí lehátka a slunečníky i možnost kvalitního občerstvení)

Dovolená na Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki nabízí relax na pláži při pobřeží, ale i vnitrozemské scenérie ideální pro podnikání pěší turistiky, výletům na kolech či ve vypůjčeném automobilu. Nudit se tedy rozhodně nebudete. Na výběr máte rušná letoviska i ta klidnější. Ať chceme, nebo ne, Chalkidiki patří mezi nejnavštěvovanější řecké resorty právem.

Cenová úroveň zájezdů už byla naznačena, ceny zájezdů s autobusovou dopravou začínají na cca 5 000 Kč, vychází tedy ještě o něco levněji, než třeba dovolená na Korfu, letecké zájezdy začínají na 7 700 Kč.

Last minute zájezdy na Chalkidiki a přehled last minutů do celého Řecka na „Řecko last minute„.

Stručně k počasí na Chalkidiki

Počasí na tomto poloostrově vybízí k návštěvě v létě. V červenci a srpnu teplota vzduchu přes den průměrně vystoupá až ke 34°C a teplota vody se pohybuje kolem ideálních koupacích 23°C. Podrobně o počasí na Chalkidiki.

Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen, září.

Vedlejší sezóna: květen a říjen – první polovina října

The location could not be found.
Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno