Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko ostrov Kos

Kos, relativně malý, velmi pěkný ostrov letním dovoleným přímo zaslíbený. Kos, domov slavného řeckého badatele Hippokrata, je řecký ostrov plný starých antických památek s nádhernými plážemi na pobřeží. Ačkoliv ostrov Kos patří spíše k těm menším řeckým ostrovům, je to jeden z nejoblíbenějších cílů v Egejském moři vůbec. Nezapomenutelnou dovolenou prožijete přímo v hlavním městě a v největším letovisku, ve městě Kos, kde můžete obdivovat ruch malebného přístavu. Na ostrově je ale mnoho dalších letovisek, které zaslouží vaší pozornost.

Ostrov Kos

Ve srovnání s jinými řeckými ostrovy působí Kos poměrně nížinatě a je protkaný sítí cyklostezek, která je spolu s mnohými půjčovnami kol turistům plně k dispozici.

Kos je ostrov patřící do souostroví Dodekanésos, které je tvořeno celkem 12 ostrovy. Dodekanésos ve staré řečtiny znamená právě dvanáct. Do souostroví Dodekanésos patří další oblíbené dovolenkové řecké ostrovy jako je Rhodos, ke Kosu blízký Kalymnos a Karpathos. Kos je třetí největší v souostroví a má velice protáhlý tvar od východu na západ. Na délku měří 46 kilometrů, šířka (sever – jih) je proměnlivá od 10 do 1,5 kilometru.

kos řecko dovolená

Čistá pláž s průzračným mořem v oblasti Marmari
autor: Michal Osmenda, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Ostrov lákající turisty i na průzračně čistou vodu Egejského moře se nachází velice blízko Turecka. Turecká pevnina, přesně řečeno její pobřežní část zvaná Egejská Riviéra je odsud opravdu co by kamenem dohodil. Vysoké turecké hory zvedající se hned za mořem jsou nejlépe vidět z východní části Kosu, například z města Kos a jeho přilehlé písečné pláže Lambi. Z ní se kouká do zátoky u letoviska Bodrum a na turecké pobřeží jsou to přes moře pouhé 4 kilometry.

Ostrov plný památek

Stopy po původní řecké civilizaci jsou tu vidět na každém kroku, ostatně první osídlení ostrova se datuje do 4. století př.n.l. Nejvíce památek je přímo ve městě Kos a v jeho blízkém okolí. Toto letovisko je doslova antickým památkám zaslíbené a je ideální pro ty, kteří rádi v podvečer vyrážejí na procházky nejen skrz novodobou zástavbu, ale také rádi objevují pozůstatky po starých řeckých stavbách.

Hned vedle místního přístavu je Hrad Rytířů Řádu sv. Jana, velká pevnost obehnaná hradbami a s nádhernými výhledy na přístav i na nedaleké Turecko se každému vryje do paměti. Před vstupem do hrady míjíte starý strom, tzv. Hippokratův platan. Dle legendy pod ním Hippokratés vyučoval své žáky. Zda mohutný platan, pod kterém je dnes útočiště koček, opravdu je starý 2000 let můžeme jen spekulovat. Vědecký testy totiž ukázaly, že stromu je „pouhých“ 550 let.

Jeden kilometr za městem můžeme navštívit starou antickou nemocniny Asklepion, kde rovněž Hippokratés působil. Areál je relativně zachovalý, doporučuji vystoupat po širokých schodech až nahoru, odkud je pěkný výhled na město Kos, jeho přístav i přilehlé moře.

Letoviska na ostrově Kos

Největším letoviskem na Kosu je jeho stejnojmenné hlavní město, letovisko Kos ležící na tom nejvýchodnějším cípu ostrova. Kos je pro turisty atraktivní, jednak svoji pláží a malým a poměrně rušným přístavem, ale i svým typicky řeckým městským životem a blízkostí památek. Informace o městu Kos.

kos Řecko

Antická nemocnine Asklepion – památky na Kosu
autor: Michal Osmenda, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Na ostrově je mnoho dalších, klidnějších a méně navštěvovaných letovisek, u kterých jsou pláže čistější a moře ještě o něco víc průzračnější než v samotném Kosu. Na opačné straně ostrova leží letovisko Kefalos, otočené směrem na jih a lákající turisty na svoji písečnou pláž i mořské vlny. Oproti tomu Tigaki mi svým charakterem připomíná tuniský Monastir nebo Sousse. Typická rekreační oblast charakteristická svými moderními hotely, které poskytují turistům veškeré zázemí, jsou blízko moře a při tom relativně daleko od nějaké městečka.

Letovisek je na Kosu celkem dost, Češi kromě města Kos, Kefalosu a Tigaki také často navtěvují Agios Fokas, Kardemana, Lambi, Marmari, Mastichari a Psalidi.

Doprava na Kos

Zhruba uprostřed ostrova se nachází mezinárodní letiště, které odbavuje veškeré charterové lety směřující na ostrov. Z Letiště Kos (KGS) složeného z jednoho terminálu a z jedné přistávací a vzletové dráhy, je to do všech letovisek přibližně stejně daleko. Transfer busem z letiště do města Kos trvá dle počtu zastávek při cestě max. 30 minut.

Při letu z ČR (Praha, Brno, Ostrava) se nejdříve ostrov Kos přeletí, až potom provede levotočivou zatáčku o 180 stupňů a přistane na letišti Kos od jihu.

Kos – pláže a koupání

Ostrov Kos vyniká svými plážemi, některé jsou zcela písečné, jiné písečné s malými oblázky, ostatní jemně oblázkové. Pláže u letovisek disponují všem potřebným vybavením včetně lehátek se slunečníky i sladkovodních sprch. Nejvěhlasnější pláže ostrova jsou Lambi u města Kos a jemně písečná pláž Paradise u letoviska Kefalos. Ačkoliv je pobřeží místy skalnaté, míst na koupání je dostatek včetně dlouhých písečných pláží na severním a jižním pobřeží ostrova, na kterých prakticky nikoho nepotkáte.

Dovolená na Kosu

Dovolená na Kosu, to je jednoznačně správná volba. Na své si přijdou milovníci koupání a šnorchlování, ale i milovníci starých antických kultur. Na Kosu můžete vybírat z klidných letovisek a z letovisek poměrně rušných se vším všudy. Prohlédněte si aktuální nabídku leteckých zájezdů na ostrov Kos s nejvyšším poměrem kvality a ceny.

Doporučuji si na jeden den půjčit auto, objet ostrov a navštívit termální prameny u pláže Thermes. Další den věnujte cyklo výletu a vydejte se kolem pláží po pobřeží, dělejte zastávky, koupejte se moři a užívejte si letní dovolenkovou pohodu. Necháváte-li výběr dovolené na poslední chvíli, určitě vás bude zajímat tato nabídka: Řecko Kos last minute.

Stručně k počasí na ostrově Kos

Na tento řecký ostrov se začíná jezdit už v průběhu měsíce květen, nicméně červen je doba, kdy se pomalu začíná rozjíždět ta pravá letní sezóna, teplota moře postupně stoupá (červen 23 °C, červenec a srpen 25°C až 26°C). Počasí ostrova Kos se vyznačuje jasnými dny, na severu a na jihu trochu fouká. Teplota vzduchu dosahuje maxim 37°C. V září je moře stále příjemně vyhřáté,  říjen se vyznačuje denními teplotami šplhajícími ke 30°C. Detailně k místnímu počasí tady: pošasí Kos Řecko.

Předpověď počasí pro celý ostrov Kos následujících šest dní:

The location could not be found.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno