Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko ostrov Kefalonie

Kefalonie je jedním z Jónských ostrovů. Další ostrovy, které sem patří, jsou Korfu, Paxi, Lefkada, Zakynthos, Ithaki a Kythira. Tyto ostrovy jsou řazeny mezi větší, součástí Jónských ostrovů jsou také menší, většinou neobydlené ostrovy. Všechny tyto ostrovy kromě Kythiry lemují západní část Řecka a celkově na nich žije okolo 220 000 obyvatel. Ostrovy jsou pověstné svoji relativní svěžestí a ne příliš velkým horkem v létě (viz Kefalonie počasí).

Ostrov Kefalonie patří k větším řeckým ostrovům, svou velikostí se téměř vyrovná Rhodosu a Chiosu, zatímco Korfu už je menší, velikostně zaostává. Se svou rozlohou cca 800 kilometrů čtverečních je Kefalonie 6. největším ostrovem Řecka a největší z Jónských ostrovů vůbec.

Kefallonie – letecké zájezdy na 12 dní za 8 301 Kč

Na úvod bych ráda dodala, že dovolená na Kefalonii je takový téměř ideální kompromis. Na jednu stranu to není zdaleka ten nejvyhledávanější řecký ostrov, dovolená je tu tak víc klidnější, na stranu druhou jsou to ale především nádherné pláže a čisté moře, které sem návštěvníky lákají.

Ostrov Kelafonie

Když se na ostrov budeme dívat pozorně z letadla, svým tvarem nám bude připomínat žábu ve skoku. Příroda na ostrově je úchvatná a v kombinaci s harmonií barev a krásnými plážemi Vás prostě dostane.

kefalonie řecko

Loďka na Melissani, Kefalonie, Řecko
autor: ahisgett, flickr.com, CC BY 2.0

Jestli Vás to táhne spíše k historii, nemusíte se ničeho bát, Kefalonie je stejně jako ostatní řecké ostrovy historií protkána. Původ slova Kefalonie pochází z mytologie. Má co dočinění s řeckým vojevůdcem Kefalosem. Druhé prameny tvrdí, že název ostrova souvisí s českým překladem slova, což znamená ,,hlava“.  Kefalonie totiž bývala něco jako správní centrum okolních ostrovů.

Kefalonie je zvláštní kontrastem mezi vysokými horami a krásnými plážemi. Nejvyšší hora ostrova je Mega Soros (1600 m. n. m.). Z nejvyšší hory Jónských ostrovů je nádherný výhled na celý ostrov a po cestě si můžete prohlédnout raritu ostrova: kefalonskou jedli. Další raritou je skála Kounopetra (,,pohybující se kámen“).  Jestli rádi bádáte po neznámém, tak jste si vybrali správný ostrov. Jeskyně na Kefalonii jsou totiž vyhlášené, mezi nejznámější patří Drogarati, Melissani a také jezero Melissani.

Když popojedete kousek od hlavního města Argostoli, narazíte na Katavothres. To je soustava mořských mlýnů a je velkou geologickou raritou ostrova.  V období letních dovolených bývá se stává z Kafalonie rušný ostrov, a tak je tu i možnost navštívit ostrov mimo sezónu, což je od listopadu do dubna. V sezóně, kdy se na ostrov jezdí (květen – říjen) jen stěží seženete pokoj v nějakém z hotelů na ostrově.

Památky na Kefalonii

Díky vulkanické činnosti, která zasáhla ostrov, není na ostrově moc zachovalých památek. Určitě stojí za to navštívit hlavním město ostrova Argostoli. Nejčastěji navštěvovanými místy tam jsou náměstí Plateia Valinaou, most Drapano (spojuje 2 části města), památník Radikalu nedaleko od mostu, archeologické muzeum a rybářský přístav. Jestli jste milovníkem rybaření, určitě Vás nadchne rybářská vesnice Assos. Jinak určitě nezapomeňte navštívit město Lixouri. Nadchne Vás tradiční řeckou architekturou a svými typickými domky s mnoha květinami a krásnými náměstími. Něco jako vesnička Sidi Bou Said v Tunisku.

Letoviska na ostrově Kefalonie

Letovisek na ostrově Kefalonie je mnoho, a proto má každý z čeho vybírat. Letoviska Vám nabízejí jak široké spektrum tavern, restaurací a barů, tak krásnou přírodu. Můžete zkusit vodní sporty jako je potápění (více o potápění v Řecku), windsurfing, kajaking a nebo paragliding. Jestli máte radši sporty na souši, jsou tu možnosti beach voleyballu, ping pongu a nebo minigolfu. Prostě co Vás baví.:)

Začala bych letoviskem Agia Efimia. Toto letovisko vzniklo z rybářské vesnice, nachází se cca 30 km od hlavního města. Letovisko Fiskardo je jediné, kterému se vyhnula vulkanická činnost. Je to maloměstečko nacházející se na severu u poloostrova Erisso.

Mezi další letoviska patří Kipourion, Kounopetra, Lassi, Lixouri, Poros, Sami, Skala a Zola.

Doprava na Kefalonii

Na Kelafonii se dostanete úplně lehce, letecky. Cesta z Prahy trvá dle aktuálních povětrnostních podmínek 2 hodiny 15 minut, přibližně stejně jako do jižní Itálie, viz. zájezdy do Itálie letecky, nebo na dovolenou do Tuniska, přesně řečeno do severního Tuniska, např. do letoviska Tabarka.  Letiště Kefalonie, tzn. letiště Cephalonia International Airport má kód EFL a je vzdálené 9 kilometrů od hlavního města.

kefalonie dovolená

Jedna z kefalonských pláží
autor: michaeljohnbutton, flickr.com, CC BY 2.0

Na ostrov se můžete také dostat trajektem ze Samu a v létě z Itálie. Trajektem se také můžete dostat na ostrovy Lefkada, Ithaka a Zakynthos. Jako na ostatních řeckých ostrovech je tu možnost půjčit si auto, popřípadě skútr.

Kefalonie – pláž a koupání

Kefalonie je vyhlášená svými krásnými plážemi. Kefalonie není tak hojně turisticky navštěvovaná jako například Korfu, takže tu najdete velmi klidné pláže proslulé hlavně průzračně modrou vodou.

Mezi nejznámější pláže patří Assos, Skala, Zola, Sami, Petani a Lepeda. Velmi vylášenou pláží je Myrtos, kde je klíčový kontrast pláže a hor okolo. O této pláži se říká, že je nejfotografovanější pláží celého ostrova.

Jaká je dovolená na Kefalonii?

Dovolená na Kefalonii se Vám bude líbit. Jestli jste milovníkem klidu a ticha, ale i živé hudby a řeckého jídla, bude to pro Vás to pravé. Vydejte se na cestu za řeckou histori, protkanou tajemnými jeskyněmi a čistými plážemi.

Hledat zájezdy na tento řecký ostrov přednostně doporučuji prostřednictvím této aktualizované nabídky. Co se cen týče, ty začínají, jak jsem v úvodu uvedl, zhruba na 8 000 Kč (levné zájezdy na Kefalonii zde). Něco, ale ne mnoho se dá ušetřit, využijete-li nabídku last minute zájezdů na Kefallonii.

Víc o nabídkách na poslední chvíli píši na last minute Řecko a na last minute Turecko, kde zdůrazňuji nutnou obezřetnost při rezervaci takových nabídek.

Dovolenou si můžete zpříjemnit půjčením auta a prohlédnout si místa, která právě Vás zaujala. O obyvatelích na Kelafonii se říká, že jsou velmi hodní, ale také prý dobří obchodníci, což určitě okusíte sami na vlastní kůži.

Stručně k počasí na ostrově Kefalonie

Počasí na Kefalonii je velmi podobné tomu, co panuje na většině dalších řeckých ostrovech (počasí na Krétě nebo počasí na Rhodosu je o něco teplejší). Léto je dlouhé a horké a zima není nijak studená, ale hodně deštivá. Jako na ostatních řeckých ostrovech je i Kefalonia v zimních měsících dostává dostatek vláhy.

  • teplota vzduchu květen: 25°C
  • teplota vzduchu červenec a srpen: 31°C
  • teplota moře: květen (19°C), červen (23°C), červenec (25°C), srpen (26°C), září (25°C) a říjen (23°C)
  • více informací o teplotě moře v Řecku

Na závěr aktuální předpověď počasí…

The location could not be found.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno