Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko ostrov Samos

Samos, malebný řecký ostrov je známý svou zemědělskou produkcí oliv, olivového oleje, mandlí, hroznového vína, citrusů, fíků a medu, ale i nabídkou nádherně strávené dovolené na nekončících plážích, které lemují 150 kilometrů dlouhé ostrovní pobřeží. Nejen milovníci lenošení a slunění se si na zde na plážích přijdou na své. Ostrov je doslova poset pozůstatky architektury z dob antické i středověké, a vybízí tak k výletům po okolí.

Nezapomenutelný výhled na okolí a moře nabízí výlet na nejvyšší horu ostrova Samos, na horu Kerkis, která dosahuje výšky 1 434 m.n.m. Kromě nádherné přírody nabízí Samos i nádherné, některé poměrně větrné pláže, tudíž ideální příležitosti k provozování vodních sportů a radovánek. Hornatý povrch ostrova zase nabízí množství pěších výletů po lesích a vinicích. V minulosti ostrov zasáhly ničivé požáry, i přesto si zachovává zelený profil a úrodnost.

Zájezdy na Samos začínají cenově většinou na 10 000 Kč, nutno ale podotknout, že se jedná většinou o zájezdy na 10 a více dní. Tedy na Řecko je to takový standard, ostatně ceny v Řecku jsou obecně vyšší než například ceny v sousedním Turecku. S vyšší cenou zájezdů, však bývá zaručena kvalita, i tak důrazně doporučuji před rezervací dovolené si přečíst české recenze.

Dovolená na Samosu, to je troufám si říct typický řecký zážitek, staré antické památky, čisté moře a tradiční řecké pochoutky.

Ostrov Samos

Turisty oblíbený ostrov leží východně v Egejském moři, velice blízko u tureckého pobřeží, proto se můžete kromě výletů po ostrově i vydat lodí do Malé Asie a strávit tak nádherný den na pevnině. Velice blízko je například turecké město a známé letovisko Kusadasi. Ostrov spolu s Ikarií a ostrovem Fourni tvoří stejnojmennou prefekturu, která spadá pod kraj Severní Egeis. Na ostrově najdeme i dvě památky zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO (antickou pevnost Pythagoreion a pozůstatky Héřina chrámu).

samos řecko
Pohled na hlavní město Samosu, na město Samos
autor: tony_bev2000, flickr.com, CC BY 2.0

Obyvatelé Samu (něco málo přes 34 tisíc lidí) se snaží nepodléhat turistickému průmyslu a zachovat tak typický ráz ostrova a vlastní tradice. Hlavní město Samos je propleteno uličkami, které vás zavedou do městských zákoutí, přístavů, na skrytá náměstíčka a pláže. Nedílnou součást ekonomiky ostrova tvoří pěstování a vývoz květin, jejichž vůni ucítíte na každém kroku. Nejen tím se z ostrova stává ideální místo pro nezapomenutelnou dovolenou.

Stručná historie ostrova

Původní obyvatelé byly v klasické době iónské kmeny, ale Samos dosáhl největšího rozkvětu až za vlády tyrana Polykrata, který ovládl i sousední ostrovy. V hélénistickém období se o ostrov přely dynastie Ptolemaiovců a Seulekovců, nicméně po ovládnutí Řecka Římem se i Samos stal součástí Římské říše. Po krizi a následném rozdělení impéria patřil v dobách středověku pod nadvládu Byzantské říše až do arabských invazí do Evropy. Pod Osmanskou říši spadal Samos až do roku 1912, kdy byl začleněn do Řeckého království.

Letoviska na ostrově Samos

Letoviska na ostrově Samos: Samos-město, Kokkari, Ireon, Mykali, Balos, Kalami, Karlovassi, Possidonio, Pythagorion a další…

Doprava na Samos

Na samotném ostrově se nachází mezinárodní Letiště Samos (kód SMI) s plným zázemím.  Pojedete-li na tento řecký ostrov s cestovkou, přistanete právě a tomto letišti. Na výběr pro přílet je i řada letišť v okolí:

  • Letiště Ikaria (JIK)
  • Letiště Leros (LRS)
  • Letiště Smyrna (ADB) – Turecko

Z těchto letišť se dostanete lodí do přístavů na Samu a odtud velice jednoduše do letovisek, díky ostrovní silniční síti, půjčovnám vozů i autobusům.

Samos – pláže a koupání

Sto padesát kilometrů pobřeží nabízí mnoho nádherných jak písčitých, tak i oblázkových pláží s nádhernou tyrkysovou vodou. Samozřejmě platí, že co letovisko, to do jisté míry jiná pláž. Zde je přehled těch nejoblíbenějších…

samos dovolená
Pěkné pláže a azurové moře na Samosu
autor: aanjhan, flickr.com, CC BY 2.0
  • Tsamadou – krásná oblázková pláž
  • Kokkari – jedna z nejoblíbenějších pláží, díky větrnému počasí je ideální i pro provozování windsurfingu a dalších vodních sportů a atrakcí
  • Chrissi Ammos – písčitá pláž, oceněná Evropskou unií za kvalitu nabízených služeb a komfort
  • Potokaki – oblázková pláž, možnost pronajmutí lehátek a slunečníků
  • Kerveli – oblázkovo-písčitá pláž, ideální pro relax na lehátku s koktejlem v ruce
  • Lemonakia – písčito-oblázková pláž
  • Psili Ammos – pláž se svažitým vstupem do vody

Dovolená na Samosu

Ostrov je ideální volbou jak pro lidi, které mají Řecko zcestovalé křížem krážem a již navštívili známější řecké ostrovy jako je například Zakynthos, Kos nebo Rhodos, tak pro ty, kteří v této egejské zemi nebyli. Dovolená na Samosu je klidná a měl jsem z ní pohodový dojem.

Hledáte-li právě nějaký ten zájezd, doporučuji nahlédnout do tohoto aktuálního seznamu zájezdů s nabídkami o vysokém poměru kvality a ceny. Pokud hledáte nabídky na poslední chvíli, potom tu jsou pro Vás tyto stránky:

A pro úplnost informací ještě zmínka o počasí…

Stručně k počasí na ostrově Samos

Počasí na tomto řeckém ostrově vybízí k návštěvě v letních měsících. Teploty a ráz podnebí, které zde panuje je srovnatelné s počasím na Zakynthosu. V červenci a srpnu teplota přes den průměrně vystoupá až ke 37°C a teplota vody se pohybuje kolem ideálních koupacích 25°C. Více o počasí i o teplotě moře naleznete na stránce počasí Samos, Řecko.

Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen, září.

Vedlejší sezóna: květen a říjen (jeho první polovina)

Předpověď počasí pro ostrov Samos na následujících 10 dní:

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno