Apollon Apartments 7 590 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 690 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny >

Řecko ostrov Karpathos

Karpathos je 15. největším řeckým ostrovem. Svou velikostí je podobný ostrovu Kos, ale také Thassosu nebo jónské Lefkadě. Patří do souostroví Dodekanésos, společně s ostrovy Kos, Rhodos, Leros a Kalymnos. Těch hlavních ostrovů v Dodekanésosu je 12, z čehož vznikl i název Dodekanésos (dvanáctiostroví). Tyto ostrovy se nacházejí jihozápadně od Turecka v Egejském moři. Nachází se tam více jak 100 ostrovů, z nichž pouze 20 je obydlených a turisticky navštěvovaných. Ostrov Karpathos je svým tvarem podlouhlý a mezi ostrovy Dodekanésosu je druhý největší (největší je Rhodos).

Hlavním městem ostrova je Pigadalia (někdy rovněž nazývaný jako Karpathos) a pláže jsou v okolí tohoto města spíše neoblíbené, protože mají špatný vchod do vody. Hlavní město leží na jihu a je centrem obchodu a služeb.

Dovolená na Karpathosu patří k velice oblíbeným už jen proto, že ostrov není tak známý jako jiné řecké destinace. Cenově Karpathos nijak nevystupuje z řeckého průměru. Nechť je příkladem tato nabídka…

Toto je aktuálně first minute nabídka na začátek a konec sezóny, čili na květen a říjen, kdy se jedním směrem na Karpathos letí, druhým se jede autobusem a trajektem. Zájezdy v sezóně lze na 11 až 12 dní rezervovat za 12 000 Kč (přehled zájezdů zde) s tím, že doprava už je výhradně letecká.

karpathos dovolená

Pohled na pláž Apella, Karpathos
autor: ufoncz, flickr.com, CC BY 2.0

Ostrov Karpathos

Ostrov Karpathos není moc známým ostrovem v porovnání s  jeho většími sousedy (viz. dovolená Rhodos a dovolená Kréta). Ostrov žije především z turistického ruchu, i proto je schopen turisty přivítat luxusním servisem v podobě mnoha hotelů, čistých pláží a restaurací s typickými řeckými pokrmy. Ostrov nabízí jak kamenné, tak písečné pláže (viz. níže).

Oproti jiným ostrovům nemá moc zeleně, takže stínu tam moc nenajdete. Výhodou je, že díky tomu, že turisté tento ostrov moc neznají, Vás čeká pohled na nedotčenou přírodu, i když poměrně vyprahlou přírodu. Však je to jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů vůbec, na druhou stranu si pod pojmem „vyprahlost“ nepředstavujte pouštní prostředí typické pro ostrov Djerba v jižním Tunisku.

Na ostrově se můžete buďto vydat na poklidnější procházku nebo je tu i možnost pořádného horského výstupu. Stejně jako na ostatních ostrovech, i na Karpathosu se daří olivám, s tím související olivový olej, anebo různé druhy koření a bylin. Nejvyšší horou ostrova je Kali Limni  (1215 m. n. m.). Když se odhodláte na výstup na tuhle horu, čeká Vás nejen překrásný výhled na celý ostrov, ale také po cestě potkáte tradiční řecké vesničky. Karpathos je také častým místem, které si lidé vybírají pro svatbu. Pokud si ho zrovna nevyberete Vy, tak se alespoň můžete na některou typickou řeckou svatbu podívat, ta je je dost bujará a oslavy trvají několik dní.

Památky na Karpathosu

Začala bych místem, které určitě musíte vidět. Je to stará vesnička Olympos. Tam jakoby se čas úplně zastavil. Nadchne Vás svoji původní atmosférou, kdy ženy se starají o domácnost (pečení domácího chleba, praní prádla) a muži se starají o zábavu. V poslední době už je ale bohužel Olympos spíše turistickou atrakcí, než původní vesničkou. Dostanete se tam lodí a pak autobusem, po případě po souši autem nebo na silničním skútru. Místní silnice by již měla být opravena, takže se nemáte čeho bát. Olympos leží v severní části ostrova v horách kousek od moře, návštěvníkům se tak naskýtají nádherné výhledy na modř Egejského moře. Jestli Vás Olympos nadchla, můžete navštívit ještě další krásné vesničky na ostrově, jako jsou: Aperi, Othos, Spoa.

karpathos řecko

Ve vesničce Olympos na Karpathosu
autor: boaski, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Dalším místem, které nesmíte vynechat je archeologické naleziště Posideon. Je to velmi známé historické místo, nacházející v přístavu Karpathos. Když po cestě potkáte vesničku Menetes, určitě zastavte. Najdete tam totiž muzeum lidového umění a tradic.

Letoviska na ostrově Karpathos

Letovisko Amopi leží nedaleko hlavního města a má přezdívku ,,malý ráj“. Toto letovisko nabízí vše, co potřebujete…restaurace, taverny i krásné pláže. Dalším letoviskem je Aphiartis. Toto letovisko nadchne hlavně milovníky surfování, kterými je také často navštěvován.

Mezi další známá letoviska patří Diafani, Finiki, Arkassa a Lefkos.

Doprava na Karpathos

Na Karpathos se můžete dopravit letecky. Letiště Karpathos nese oficiální název Karpathos Island International Airport (chcete-li řecky: Κρατικός Αερολιμένας Καρπάθου) s mezinárodním iata kódem AOK. PO celý rok zajišťuje pravidlené lety na Karpathos společnost Olympis Air (např. z Athén nebo z Rhodosu), rušněji je v sezóně, kdy se míří mnoho charterových letů a to včetně české společnosti Travel Service.

Vydat na ostrov se můžete také trajektem z okolních ostrovů do přístavu v hlavním městě. Turisticky je více oblíbená varianta letadlem, protože nevyjde o tolik dráž a je o mnoho rychlejší. Cesta letadlem z Prahy trvá cca 3 hodiny. Na ostrově máte možnost zapůjčit si auto popřípadě skútr. Ostrov je 60 km dlouhý, takže to určitě za 1-2 dny zvládnete.

karpathos pláž apella

Pláž Apella zblízka
autor: Miemo Penttinen, miemo.net, CC BY 2.0

Karpathos – pláže a koupání

Pláže na Karpathosu jsou většinu písčité, ale naleznete tu i oblázkové pláže. Jednou z nejvyhlášenějších pláží je Apella. Ta se vyznačuje průhledně modrou vodou a krásnou krajinou okolo. Díky tomu, že Karpathos není tak hojně navštěvován jako ostatní řecké ostrovy, jsou všechny místní pláže velmi čisté a neponičené. Mezi další pěkné pláže patří Damatria, Achata, Diakoftis a Vatha.

Dovolená na Karpathosu

Klidná dovolená na Karpathosu rozhodně stojí za to, tím spíš pokud jste milovníkem Řecka a při tom hlavní řecké ostrovy už máte projeté. Můžete si tu vyzkoušet jak vodní sporty, tak si projít historická místa a krásnou krajinu. Díky možnosti zapůjčení auta, si můžete projet ostrov křížem krážem a vybrat si to, co Vás bude nejvíce zajímat.

Zájezdy na Karpathos, těch jsem se už dotkla na začátku, cestovní kanceláře zájezdy nejlevněji nabízejí za 10 200 Kč, aktuální nabídka je k nahlédnutí tady.

Hlavní turistická sezóna: červen, červenec, srpen a září

Vedlejší turistická sezóna: květen a říjen

Počasí typické pro Karpathos

Karpathos, to není mírné počasí jako na Korfu, tento ostrov je mnohem sušší a vyprahlejší. Na Karpathosu je krásně i na jaře, kdy všechno květe a působí tak nějak „svěže“. V květnu se tam přes den teploměr ukazuje 23°C, přes noc 17°C, teplota vzduchu typická pro srpen: přes den to je 30°C, v noci je to potom 24°C. Délka slunečního svitu v letních měsících: 13 hodin každý den. Více informací o počasí na Karpathosu.

Informace o teplotě moře v Řecku. Vybrané hodnoty pro Karpathos: květen (19°C), červen (22°C), srpen (25°C) a září (24°C).

The location could not be found.

Aktuální předpověď počasí
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
28°/21°
Polojasno - počasí Rhodos, Řecko
Jasno
28°/19°
Jasno - počasí Rhodos, Řecko
Polojasno
27°/17°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Fotky z řeckých ostrovů
Lefkada Řecko last minute dovolená Zakynthos
Řecko: dovolená a levné zájezdy Lefkáda Řecko
Samos Řecko Na pláži na Rhodosu
Karpathos Památky v Řecku
Last minute zájezdy
Apollon Apartments 8 630 Kč Dovolená Kréta Řecko ostrov Kréta, výborné hodnocení 84 % Detail zájezdu > Apartmány Sofia 7 356 Kč Dovolená Korfu Řecko Korfu, zájezd bez stravy na 12 dní, Last minute Volné termíny > Hotel Blue Bay 11 390 Kč Dovolená Kos Řecko ostrov Kos, All inclusive, 8 dní, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt
Zavřít  X Zavřít toto okno